ד״ר ישעיהו בן אהרן חוקר רוחני, הוגה ופעיל חברתי, מיסד קיבוץ הרדוף, מיסד שותף עם ניקנור פרלס של הרשת הגלובלית של המבנה החברתי המשולש, מנהל הקולג׳ העולמי לחקר מחשבת האירוע, יוזם פסטיבל אמנות ואירוע, ותורם במשך שנים לחידוש בית הספר החופשי למדע הרוח מיסודו של רודולף שטיינר. הוא ידוע בעולם בזכות מחקריו הרוחניים החלוציים של האירועים ההיסטוריים והרוחניים המרכזיים בזמננו ומשמעותם בתחומי הדעת והחיים השונים, וכמרצה וכותב על התפתחות התודעה האנושית, כפי שהיא מתבטאת במדע, אמנות, דת, והתפתחויות הסטוריות וחברתיות.

אחד מתחומי מחקריו המרתקים ביותר הוא ההתהוות היוצרת: כיצד נוצר החדש בכל תחום של היצירה והחיים? כיצד פועלים כוחות העתיד במפגש החדש בין מדע, אמנות, דת, ויצירה חברתית? כיצד מתרחשת ההרפתקה היצירתית של זמננו?

 

בית הספר החופשי למדע הרוח

 

בינואר 1924 רודולף שטיינר ייסד מחדש את בית הספר למדע הרוח, שנסגר ב-1914 עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, אבל כבר בספטמבר נאלץ להפסיק את הקמתו, שלא חודשה יותר עד מותו בתחילת 1925. בשל מותו המוקדם של שטיינר, בית הספר החדש נותר כזרע, עתיר אוצרות חכמה והשראה, הממתין לפעילותנו היוצרת כדי להתעורר לחיים חדשים בצורה המתאימה לזמננו.
מהו בית ספר מודרני למדע הרוח? מהי בכלל המהות של דרך רוחנית מודרנית? זהו המקום בו פועלים בצוותא אנשים שכוח ההתהוות היוצרת מלהיב את נפשם ורוחם, מחייה את מחשבתם ומעורר אותם לפתח קשרים יצירתיים, מפרים הדדית, איש עם רעהו ועם הכוחות היוצרים של היקום. בשבילם ״אהיה אשר אהיה״ מבטא את הלב הפועם של רוח הזמן המודרנית ביותר. בית הספר יוצר את היסודות החיוניים להתפתחותה של רוח הזמן הזו: הוא מספק את המקום, קרקע, קומפוסט, מים ואוויר, חום ואור אנושיים ורוחניים שיוצרים אקלים של צמיחה, שינוי וטרנספורמציה; רק בו אדם בן זמננו יכול להרגיש בבית בקהילת בני האדם, וכיוצר שותף בצוותא עם הכוחות היוצרים הפועלים באדם, בטבע וברחבי תבל.
תרומתו של דר. בן אהרן לחידוש בית הספר החופשי למדע הרוח מתרחשת בישראל, צפון אמריקה, סקנדינביה ואירופה.

למידע נוסף  

 

הקולג׳ העולמי לחקר האירוע

 

החידוש של בית הספר מעורר באופן טבעי את הרצון לעצב ברוח זו את כל תחומי הדעת, התרבות והחברה. הקולג׳ העולמי לחקר האירוע נוצר למטרה זו, על ידי אנשים הפעילים בתחומי המדעים, הגות ופילוסופיה, חינוך, רפואה, אמנויות ופעילות חברתית ברחבי העולם. מרכז פעילות הקולג׳ הוא המחקר המתמיד של מקור ההתהוות החי ממנו נובעים הכוחות היוצרים של זמננו. אבל את מקור ההתהוות היוצרת סותמת האבן הכבדה העשויה מהרגלינו המקובעים, הדוגמטיות והכיתתיות, והשעבוד למוגמר ולמת בחשיבה ובעשייה. פתיחתו דורשת נכונות מתמדת להתחיל כל פעם מהתחלה רעננה, לפגוש מחדש איש את רעותו, לחוות את האירוע הבלתי צפוי, הפוטנציאלי והעתידי; כדי לפתח בצוותא דרכים חדשות למחקר, התנסות ויישום של תהליכי התמרת התודעה וההכרה. זוהי הרפתקה יצירתית נמשכת ומעורבות מתמדת בהתהוות מיטב הרעיונות, הגילויים וההמצאות הנוצרים בימינו במדעים, אמנויות ובחיים החברתיים.

למידע נוסף

 

פסטיבל אמנות & אירוע

 

כאשר בית הספר למדע הרוח הופך למקור של התהוות יוצרת, והאירוע הרוחי של זמננו הופך למקור ההתהוות האנושית, אמנות ההתהוות הופכת לביטוי חי ויוצר של אמנות החיים, שמחת ושירת החיים, של האדם והאדמה בימינו.

התהוות האדם נוצרת בזכות שילוב מדע, דת ואמנות, והאמנות נחוית כפעילות הלב המחייה את השלושה, נושמת אותם פנימה והחוצה, וגורמת להם להחליף ולהעשיר את כוחותיהם אחד דרך האחרים. התהוות האדם, כאשר היא מוחיית על ידי המיזוג של מדע, אמנות ודת, הופכת לאמנות במפגש האנושי. המפגש האנושי, הוא המקום בו אמנות ההתהוות מגיעה לשיאה ולמימושה בימינו. מחקריו של בן אהרן את רזי המפגש האנושי ואת הזיקות בין אמנות ההתהוות לאירוע הרוחי של ימינו, יצרו את הבסיס הפורה לפסטביל השנתי של ״ארוע ואמנות״.

בפרק השביעי של ספרו העיקרי, ״ההתנסות העל חושית החדשה״ (1995, 2008) בן אהרן מתאר בפרוט את המתרחש מאחורי הקלעים של המפגש האנושי בימינו. הוא מראה שכל אדם שאני פוגש בזה הרגע יכול להיות בשבילי כוח מעורר כביר לשאוף להיות יותר בן אדם. הישות של האחר יכולה להיות בשבילי חידה קוסמית מפליאה שמעוררת חידות קיומיות, עניין, ואהבה, הן בגלל השוני וההבדלים בינינו, והן בגלל חוויית שותפות הגורלות שלנו כבני אדם במסע החיים. האם הפגישה יכולה להיות מכאיבה ללא נשוא? כמובן, וכך אכן קורה לעיתים קרובות. האם היא יכולה להיות משמחת ללא קץ? אכן כן, באותם רגעים של חסד. אבל דרך הכאב והשמחה- ובזכותן- ותודות להרבה יותר- ביכולתנו להרגיש כיצד אנו מגלים, בפגישתנו, רזים וחידות של ההתהוות הקוסמית, וכיצד ההתהוות הקוסמית יכולה להפוך לכוח שמניע, מחייה ומעורר את התהוותנו המשותפת. בצורה כזו, אמנות ההתהוות הופכת לאמנות האירוע, והאירוע הופך לאמנות: אמנות & ואירוע.

 

פסטיבל אמנות וארוע מתקיים בנורוגיה ושודיה מאז 2011